Senior Men

2015 - Neil Adair
2014 - Jon Chapman
2013 - David Hudd
2012 - David Hudd
2011 - Rob Hough
2010 - Chris Millington
2009 - Mike Houghton
2008 - Graham Houghton
2007 - Graham Houghton
2006 - Graham Houghton
2005 - Chris Turner
2004 - Ian Bamber
2003 - Gareth Blizzard
2002 - Gareth Blizzard
2001 - Ian Pudge
2000 - John Morris
1999 - Gary Bergin
1998 - Julian Spencer
1997 - Ian Pudge
1996 - Dave Douglas
1995 - Mike Bate
1994 - Brian Tuohey
1993 - Dave Southern
1992 - Andy Garnett
1991 - Dave Carrington
1990 - Dave Carrington
1989 - Clive Fagg

Junior Men

2009 - Georges Rouillon

Vet Men

2015 - Chris Millington
2014 - Chris Millington
2013 - Colin Martin
2012 - Colin Martin
2011 - Colin Martin
2010 - Colin Martin
2009 - Colin Martin
2008 - Colin Martin
2007 - Alan Peers
2006 - Colin Martin
2005 - Mervyn Ward
2004 - Alan Peers
2003 - Julian Spencer
2002 - Terry Coles
2001 - John Downes
2000 - Alan Peers
1999 - Rory Pritchard
1998 - Mervyn Ward
1997 - Mervyn Ward
1996 - Mervyn Ward
1995 - Andy Garnett
1994 - Eric Pendleton
1993 - Alistair Couper
1992 - Ron Dear
1991 - Alan Peers
1990 - Alan Peers
1989 - Alan Peers


Men

The best performer across all three disciplines (road, fell and cross-country & multi-terrain).

2015 - Chris Millington
2014 - Jon Chapman &
             Julian Spencer
2013 - Dave Hudd
2012 - Dave Hudd
2011 - Rob Hough
2010 - Brad Ehlen
2009 - Mike Houghton
2008 - Mike Houghton
2007 - Mike Houghton
2006 - Mike Houghton
2005 - Andy Garnett
2004 - Alan Peers
2003 - Andy Garnett
2002 - Andy Garnett
2001 - Ian Pudge
2000 - Alan Peers
1999 - Gary Bergin
1998 - Julian Spencer

Road races

This is the list of races in this years Club Road Race Championships.  Click on the race name to find out more details about the race.  [Any races marked "TBC" have yet "To Be Confirmed".]

Points are scored in the Club Road Championship based on your time compared to the world best times at the particular distance for your age group.  Your best 7 races count in the Championship.

To see the Road Race Championship standings in the different age ranges, click on the category:


A race marked Club supported is not in the Championships but is a race at which some Striders usually compete.


To download a printable list of road races, click here.

[Please note that these printed lists of races are subject to change throughout the year.  Please check this web site for up-to-date information.]


Display # 
# Races Date
1 Four Villages Half Marathon (Helsby) Sunday, 15 January 2017
2 Mad Dog 10k (Southport) Sunday, 05 February 2017
3 High Legh 10k Sunday, 05 March 2017
4 Trafford 10k Sunday, 05 March 2017
5 Wilmslow Half Marathon Sunday, 19 March 2017
6 Liverpool Half Marathon Sunday, 02 April 2017
7 Chester Spring 5 (Upton, nr Chester) Wednesday, 12 April 2017
8 Whitley 10k Sunday, 23 April 2017
9 Mid-Cheshire 5k (Kingsley, nr. Frodsham) Friday, 28 April 2017
10 Walton Park 5 mile Tuesday, 16 May 2017
11 Christleton 5k Friday, 19 May 2017
12 Chester Half Marathon Sunday, 21 May 2017
13 Blackpool Promenade 10 Miler Saturday, 27 May 2017
14 Bowdon 5k Thursday, 08 June 2017
15 Peter Lowe Memorial Hollins Green 5k Saturday, 17 June 2017
16 Ellesmere Port RC 5k Wednesday, 16 August 2017
17 English Half Marathon (Warrington) Sunday, 17 September 2017
18 EHM 10k (Warrington) Sunday, 17 September 2017
19 Sutton 6 10k (near Chester) Sunday, 17 September 2017
20 Farndon 10k Sunday, 15 October 2017
21 Green Drive Five (Lytham St Annes) Sunday, 22 October 2017

Senior Ladies

 

2015 - Alison Russell
            (née Draper)
2014 - Luisa Candioli
2013 - Alison Draper
2012 - Liz Whitfield
2011 - Liz Whitfield
2010 - Liz Whitfield
2009 - Liz Whitfield
2008 - Claire Andrew
            (née Davies)
2007 - Claire Davies
2006 - Claire Davies
2005 - Claire Davies
2004 - Jo Dix-Baker
2003 - Jo Dix-Baker
2002 - Jo Dix-Baker
2001 - Caroline Jones
            (née Cunningham)
2000 - Karon Forster
            (née Winstanley)
1999 - Caroline Hemming
1998 - Caroline Cunningham
1997 - Linda Owen
1996 - Rosie Fowler
1995 - Janet Robertson
1994 - Jennie Morris
1993 - Karon Winstanley
1992 - Bev Garnett
1991 - Bev Garnett
1990 - Bev Garnett
1989 - Vicky Schofield

Vet Ladies

2015 - Jane Lowe
2014 - Debbie Read
2013 - Louise Dempster
2012 - Louise Dempster
2011 - Caroline Hemming
2010 - Marian Martin
2009 - Marian Martin
2008 - Marian Martin
2007 - Janet Redpath
2006 - Marian Martin
2005 - Janet Redpath
2004 - Janet Redpath
2003 - Janet Redpath
2002 - Janet Redpath
2001 - Janet Redpath
2000 - Janet Redpath
1999 - Annette Pritchard &
             Janet Redpath
1998 - Anne Fortune
1997 - Anne Fortune
1996 - Pat Couper
1995 - Linda Owen
1994 - Anne Fortune
1993 - Gill Demet
1992 - Sue Southern
1991 - P. Stevens
1990 - Vicky Schofield
1989 - Anne Fortune


Ladies

The best performer across all three disciplines (road, fell and cross-country & multi-terrain).

2015 - Jane Lowe
2014 - Debbie Read &
      Alison Russell (née Draper)
2013 - Liz Whitfield
2012 - Karon Forster &
            Liz Whitfield
2011 - Liz Whitfield
2010 - Liz Whitfield
2009 - Liz Whitfield
2008 - Liz Whitfield (née Farhall)
2007 - Liz Farhall
2006 - Karon Forster
2005 - Claire Davies
2004 - Karon Forster
2003 - Karon Forster
2002 - Janet Robertson
2001 - Janet Robertson
2000 - Janet Redpath
1999 - Annette Pritchard
1998 - Annette Pritchard

Special Award

Awarded to Club members who have made an outstanding contribution to the Club during the year or over a period of years.

2015 - Julian Spencer
2014 - Janet & David Redpath
2013 - Linda & John Owen
2012 - Andrea Millington
2011 - Les Hewitt

Road Champs archive

 2014  Men  Ladies
 2013  Men  Ladies
 2012  Men  Ladies
 2011  Men  Ladies
 2010  Men  Ladies
 2009:  Men  Ladies
 2008:  Men  Ladies
 2007:  Men  Ladies
 2006:  Men  Ladies
 2005:  Men  Ladies
 2004:  Men  Ladies
 2003:  Men  Ladies
 2002
  Men  Ladies
 2001
  Men  Ladies
 2000
  Men  Ladies
 1999
  Men  Ladies
 1998
  Men  Ladies

 

 

 

 

XC/MT Champs archive

 2014  Men  Ladies
 2013  Men  Ladies
 2012  Men  Ladies
 2011  Men  Ladies
 2010  Men  Ladies
 2009  Men  Ladies
 2008  Men  Ladies
 2007  Men  Ladies
 2006  Men  Ladies
 2005  Men  Ladies
 2004  Men  Ladies
 2003  Men  Ladies
 2002  Men  Ladies

Fell Champs archive

 2014  Men  Ladies
 2013  Men  Ladies
 2012  Men  Ladies
 2011  Men  Ladies
 2010  Men  Ladies
 2009  Men  Ladies
 2008  Men  Ladies
 2007  Men  Ladies
 2006  Men  Ladies
 2005  Men  Ladies
 2004  Men  Ladies
 2003  Men  Ladies
 2002  Men  Ladies
 2001  Men  Ladies
 2000  Men  Ladies
 1999  Men  Ladies
 1998  Men  Ladies