Birchwood 10k road race

Birchwood 10k results 2013

Sunday 18-Aug-2013 at 10:30am

2013 winners Tarus Elly & Louise GardnerMany thanks to the large team of marshals, helpers & organisers for their efforts – there were over 70 of them.

Thanks to all of the runners for supporting our race.

Click here for results in PDF format (which is ideal for printing).

If you think that there may be a problem with the results, please This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it with as many details as you can give us (e.g. name, club, race number, time).

Click here to go to the fun run results (at the bottom of this page).

Unfortunately, due to a last minute family illness, the race photographer was unable to be present.  It was such short notice that they were unable to arrange a replacement.


Individual results

Leading runners in each age category are shown in italics.

          Gun 
Cat Chip 
Chip
Pos RaceNo Name Category Club time 
pos time 
pos
1 526 Tarus Elly MS Salford H 00:31:05 1 00:31:02 1
2 178 Michael Aspinall MS TIPTON HARRIERS 00:31:16 2 00:31:12 2
3 1012 Paul Lockwood MS Wakefield Dist Harriers 00:32:07 3 00:32:04 3
4 842 Andrew Challenger MS Hallamshire Harriers 00:32:24 4 00:32:21 4
5 1052 Ben Riddell MS Salford Harriers 00:32:44 5 00:32:43 5
6 796 Stephen Chew MS Barlick Fell Runners 00:32:52 6 00:32:49 6
7 262 Alex Hall MS Chester Tri Club 00:32:59 7 00:32:56 7
8 840 Ben Beattie MS Hallamshire Harriers 00:33:23 8 00:33:20 8
9 1153 Stephen Walley MS Trentham RC 00:34:17 9 00:34:14 9
10 281 Graham Green MV45 Warrington AC 00:34:20 1 00:34:20 10
11 832 Andy May MS Valley Striders AC 00:34:27 10 00:34:23 11
12 1118 Tom Snape MV40   00:34:28 1 00:34:24 12
13 833 Eric Crowther MS Salford Harriers 00:34:33 11 00:34:29 13
14 254 Nigel Martin MS Sale Harriers 00:34:40 12 00:34:36 14
15 862 Christopher Merchant MS Rochdale Harriers 00:34:55 13 00:34:52 15
16 467 Stephen Doyle MS Knowsley Harriers AC 00:35:01 14 00:34:57 16
17 490 Tony Battersby MS LEIGH HARRIERS 00:35:04 15 00:35:00 17
18 450 Matt Davies MS Mossley Hill AC 00:35:09 16 00:35:04 18
19 170 Steffan Sayer MS MENAI TRACK & FIELD 00:35:12 17 00:35:09 19
20 1100 Kevin Ogden MV40 Spen AC 00:35:26 2 00:35:23 20
21 177 Louise Gardner FS LANC & MORECAMBE AC 00:35:30 1 00:35:26 21
22 1199 Martin Green MS North Wales RR 00:35:37 18 00:35:33 22
23 138 Craig Mooney MS South Cheshire Harriers 00:35:43 19 00:35:38 23
24 866 Robin Owen MS Abbey Runners 00:35:49 20 00:35:45 24
25 10 Rob Kelly MS Knowsley Harriers AC 00:35:56 21 00:35:52 25
26 814 Shaun Livesey MS Blackburn Harriers 00:36:02 22 00:36:02 27
27 383 Jamie White MJ St Helens Sutton AC 00:36:06 1 00:36:01 26
28 265 Steven Nijs MV40 Knowsley Harriers AC 00:36:08 3 00:36:04 28
29 923 Adam Mcarthur MS Enfield & Haringey AC 00:36:13 23 00:36:09 29
30 520 Lee Midghall  MS LIVERPOOL HARRIERS 00:36:17 24 00:36:13 30
31 789 John Connolly MV40 Penny Lane Striders 00:36:29 4 00:36:24 31
32 791 Liam Craine MS B'pool Wyre & Fylde AC 00:36:41 25 00:36:35 32
33 187 Pete Ackerley MS Warrington RR 00:36:44 26 00:36:38 33
34 327 Neil Cosgrove MS Knowsley Harriers AC 00:36:44 27 00:36:39 34
35 465 Tony Landry MV50 Knowsley Harriers AC 00:36:47 1 00:36:42 35
36 208 Anthony Burke MV40 Lymm Runners 00:36:49 5 00:36:43 36
37 784 Duncan Lee MS   00:36:59 28 00:36:56 37
38 825 Ryan Butler MS L'borough Students AC 00:37:04 29 00:36:58 38
39 850 Russell Ingham MS Royton Road Runners 00:37:14 30 00:37:09 39
40 237 Irfon Rowlands MV45 CYBI STRIDERS 00:37:16 2 00:37:13 41
41 939 Steven Thompson MS Warrington RR 00:37:17 31 00:37:11 40
42 1122 Leighton Sharman MJ Warrington AC 00:37:21 2 00:37:16 42
43 62 Lee Hughes MS Lymm Runners 00:37:27 32 00:37:21 43
44 188 Carl Murphy MS LIVERPOOL RC  00:37:48 33 00:37:40 44
45 274 Dale Higham MS Penny Lane Striders 00:37:51 34 00:37:46 46
46 831 Paul Taylor MS Moray Road Runners 00:37:52 35 00:37:46 47
47 915 Chris Fitzpatrick MS Helsby Running Club 00:37:53 36 00:37:44 45
48 792 David Williamson MV40 B'pool Wyre & Fylde AC 00:38:04 6 00:38:04 49
49 843 Chris Quigley MV40 Trawden AC 00:38:07 7 00:38:01 48
50 123 Robert Little MS West Cheshire AC 00:38:11 37 00:38:08 51
51 134 Elliott Wyart MS   00:38:13 38 00:38:04 50
52 794 Joseph Dooley MV45   00:38:15 3 00:38:09 52
53 394 Terry Roberts MS WIRRAL AC 00:38:17 39 00:38:10 53
54 421 Colin Dobbs MS Penny Lane Striders 00:38:19 40 00:38:14 54
55 1086 David Edwards MV50 Knowsley Harriers AC 00:38:23 2 00:38:17 55
56 1125 Kevin Hesketh MV55 Preston Harriers 00:38:28 1 00:38:24 56
57 246 Martin Packham MS South Cheshire Harriers 00:38:30 41 00:38:26 58
58 46 Katherine Fitzpatrick FS   00:38:32 2 00:38:26 59
59 94 Michael Kennedy MV40   00:38:32 8 00:38:25 57
60 363 Carl Barber MV40 Sale Harriers 00:38:39 9 00:38:30 60
61 447 Louise Blizzard FV35 BELGRAVE HARRIERS 00:38:44 1 00:38:39 61
62 524 Thomas Madden MS LIVERPOOL RC  00:38:47 42 00:38:39 62
63 971 David Parkin MS   00:38:48 43 00:38:41 63
64 1088 Andrew Durrant MS South Cheshire Harriers 00:38:50 44 00:38:45 64
65 801 Lyndon Easthope MS Penny Lane Striders 00:38:53 45 00:38:47 65
66 317 Stephen Dellis MS   00:38:53 46 00:38:48 66
67 1054 Alan Pitman MS   00:38:57 47 00:38:50 67
68 1097 Robert Johnson MV55 Southport Waterloo AC 00:38:59 2 00:38:54 68
69 852 Tony Jackson MV50 Skem B'dary Harriers 00:39:00 3 00:38:55 70
70 949 Daniel Williams MS South Cheshire Harriers 00:39:01 48 00:38:56 71
71 942 Jerry Coll MS Warrington RR 00:39:01 49 00:38:54 69
72 232 Gareth Dodd MS Whitchurch Whippets 00:39:09 50 00:39:04 72
73 973 Mervyn Ward MV55 Warrington AC 00:39:17 3 00:39:10 73
74 489 Albert Castile MV40 Salford Harriers 00:39:20 10 00:39:16 77
75 1102 Gary Casey MS   00:39:20 51 00:39:11 74
76 65 Dave Dodd MS   00:39:22 52 00:39:14 75
77 779 Nathan Cameron MS Warrington Tri Club 00:39:23 53 00:39:14 76
78 1011 Jim Dawson MV50 Warrington RR 00:39:25 4 00:39:18 78
79 948 David Morris MS South Cheshire Harriers 00:39:30 54 00:39:24 80
80 799 Chris Ingham MS Horwich RMI Harriers 00:39:30 55 00:39:23 79
81 1045 Santosh Rudravajhala MS Derby AC 00:39:31 56 00:39:25 82
82 357 Gary English MV50 LIVERPOOL RC  00:39:32 5 00:39:24 81
83 1090 Amelia Pettitt FJ Vale Royal AC 00:39:34 1 00:39:29 84
84 978 Duncan Kennedy MS LIVERPOOL RC  00:39:35 57 00:39:27 83
85 846 Paul Porter MS   00:39:41 58 00:39:31 85
86 1050 Ben Jones MS Bury AC 00:39:45 59 00:39:38 86
87 443 Nick Wilson MV40 WIRRAL AC 00:39:53 11 00:39:47 88
88 1040 Jonathan Powell MS   00:39:53 60 00:39:42 87
89 865 Steve Broadfoot MV50 Knowsley Harriers AC 00:39:54 6 00:39:47 89
90 1078 Joe Lazenby MS LIVERPOOL RC  00:39:56 61 00:39:48 90
91 897 Steve Hillier MS West Cheshire AC 00:39:59 62 00:39:49 91
92 521 Kevin Brown MV40 Knowsley Harriers AC 00:40:04 12 00:40:00 94
93 991 Bob Freeman MV55 West Cheshire AC 00:40:05 4 00:39:58 93
94 203 Neil Stephenson MS YMCA HARRIERS 00:40:05 63 00:39:56 92
95 1037 Mark Williams MV45   00:40:05 4 00:40:00 95
96 1121 Amy Rose Talbot FS Warrington AC 00:40:07 3 00:40:02 96
97 279 Dean Connolly MS Penny Lane Striders 00:40:23 64 00:40:18 99
98 841 Martin King MV40 Accrington RR 00:40:25 13 00:40:18 100
99 127 Stu Robinson MS KENDAL TRI CLUB 00:40:27 65 00:40:23 101
100 157 Mitch Hawkins MS Penny Lane Striders 00:40:27 66 00:40:17 98
101 1053 Karl Bowles MV40   00:40:29 14 00:40:15 97
102 813 Robert Chesters MS ABC Runners 00:40:31 67 00:40:25 103
103 1095 Francis Day MV60 East Cheshire Harriers 00:40:34 1 00:40:28 105
104 509 Paul Scully MV40   00:40:34 15 00:40:24 102
105 276 James Lomax MS   00:40:36 68 00:40:25 104
106 491 Steven Millar MS MACC. HARRIERS 00:40:39 69 00:40:28 106
107 393 Luke Ellis MS West Cheshire AC 00:40:41 70 00:40:33 107
108 1076 Mick Fairs MV65 Wilmslow RC 00:40:44 1 00:40:37 108
109 1200 Alan Brookes MV55 South Cheshire Harriers 00:40:48 5 00:40:42 111
110 376 Terry Mitchell MS   00:40:48 71 00:40:40 110
111 494 Alex O'Brien FS LIVERPOOL RC  00:40:50 4 00:40:39 109
112 812 David Nalder MV55 Ellesmere Port RC 00:40:53 6 00:40:47 113
113 802 Anthony Metcalfe MV55 Mossley Hill AC 00:40:55 7 00:40:48 114
114 365 Tony Muir MS OLDHAM & R'TON HARRIERS 00:40:57 72 00:40:44 112
115 871 Russ Platt MV45 Warrington RR 00:40:59 5 00:40:52 115
116 820 Robbie Greenslade MS Sale Harriers 00:41:12 73 00:41:03 118
117 819 Nigel Baskerville MV45 South Cheshire Harriers 00:41:14 6 00:41:02 116
118 451 Michaela Owen FS CYBI STRIDERS 00:41:16 5 00:41:08 120
119 1029 Paul Mckenna MV40 Chorlton Runners 00:41:21 16 00:41:02 117
120 1163 Ben Jones MS   00:41:22 74 00:41:13 121
121 478 Eric Swainson MS   00:41:26 75 00:41:07 119
122 911 Alexander Bentley MS Knowsley Harriers AC 00:41:29 76 00:41:24 123
123 407 Andrew Mccracken MV40   00:41:33 17 00:41:23 122
124 511 John Morris MV65 W'HAMPTON & BILSTON 00:41:36 2 00:41:31 125
125 1128 Howard Griffiths MV50   00:41:37 7 00:41:27 124
126 508 Iain Lewis MS W'HAMPTON & BILSTON 00:41:40 77 00:41:36 127
127 1057 Peter Fraser MS WIRRAL AC 00:41:40 78 00:41:40 129
128 1148 Andy Jones MS North Wales RR 00:41:42 79 00:41:36 128
129 916 Edward Halliwell MV40 Helsby Running Club 00:41:43 18 00:41:34 126
130 1024 Kevin Monaghan MV45 St Helens Striders 00:41:54 7 00:41:43 130
131 848 Graham Harrison MV50 ALTRINCHAM & DAC 00:41:58 8 00:41:50 132
132 938 Andrew Dalton MV40 Warrington RR 00:42:08 19 00:42:00 133
133 913 Lee Conde MS   00:42:11 80 00:42:01 134
134 83 Philip Dawson MV60 Congleton Harriers 00:42:14 2 00:42:04 135
135 1038 Mike Henderson MV45   00:42:15 8 00:41:46 131
136 1005 Janis Norviss MS   00:42:16 81 00:42:06 138
137 311 Colin Mcevoy MS WIGAN & DIST HARRIERS 00:42:19 82 00:42:04 136
138 431 William Keeling MV45 Knutsford Tri Club 00:42:22 9 00:42:09 140
139 367 Nathan Ashurst MS   00:42:22 83 00:42:06 139
140 414 Rob Moore MS Knowsley Harriers AC 00:42:24 84 00:42:20 142
141 950 Andrew Holland MS Warrington RR 00:42:27 85 00:42:19 141
142 993 Kane Green MS   00:42:37 86 00:42:04 137
143 979 Jonathan Fisher MS LIVERPOOL RC  00:42:40 87 00:42:29 143
144 947 Michael Carter MV50   00:42:44 9 00:42:30 144
145 492 Mark Fawcett MV40 Trawden AC 00:42:45 20 00:42:40 146
146 830 Paul Higginson MS   00:42:54 88 00:42:46 149
147 85 Justin Lawson MS   00:43:01 89 00:42:38 145
148 140 John Welch MV50   00:43:02 10 00:42:44 148
149 1106 John Mcdonald MV50 Trawden AC 00:43:04 11 00:42:59 152
150 1001 Andy Mills MV50   00:43:04 12 00:42:55 150
151 129 James Blair MV40   00:43:11 21 00:43:04 155
152 110 Simon Killeen MV50   00:43:15 13 00:43:06 156
153 446 Jess Bowie MV40 LIVERPOOL RC  00:43:15 22 00:43:02 154
154 965 Michael Connor MV45 Knowsley Harriers AC 00:43:16 10 00:42:58 151
155 1142 Ian Edge MV50 Warrington RR 00:43:18 14 00:43:11 159
156 219 Sharon Samson FS Knowsley Harriers AC 00:43:19 6 00:43:00 153
157 1173 Andy Burnett MV55   00:43:20 8 00:43:08 157
158 66 David Booth MS   00:43:22 90 00:43:13 160
159 797 Derrick Marsh MV50   00:43:23 15 00:43:17 161
160 372 Michelle Cobourn FS Penny Lane Striders 00:43:25 7 00:43:09 158
161 795 Michael S Brennand MV45 Preston Harriers 00:43:26 11 00:43:19 163
162 1004 Krzysztof Zacharski MS   00:43:29 91 00:42:43 147
163 290 Russ Cheetham MV45 Prestatyn RC 00:43:29 12 00:43:17 162
164 86 Ken Houghton MV50 Salford Harriers 00:43:35 16 00:43:26 166
165 182 John Mcnamara  MS LIVERPOOL RC  00:43:37 92 00:43:26 167
166 1110 Margaret Ludden FV50 Buckley Runners 00:43:38 1 00:43:32 169
167 1089 Clara Pettitt FJ Vale Royal AC 00:43:39 2 00:43:29 168
168 504 Emilio Vozzolo MV45   00:43:48 13 00:43:40 171
169 1034 Ian Ryder MS   00:43:48 93 00:43:24 164
170 505 Steven Eccles MS   00:43:48 94 00:43:25 165
171 838 Damian Utton MV45 ALTRINCHAM & DAC 00:43:49 14 00:43:38 170
172 786 John Foulds MV50 Northern Vets 00:43:50 17 00:43:42 172
173 228 Jeff Dunleavy MS   00:43:51 95 00:43:42 173
174 1009 Clive Beasor MV50   00:43:53 18 00:43:46 176
175 780 Simon Clarke MS Chorlton Runners 00:43:56 96 00:43:44 175
176 886 Charlie Rowlands MV40 South Cheshire Harriers 00:43:57 23 00:43:43 174
177 19 John Hillier MS   00:44:03 97 00:43:48 177
178 104 Terry Poole MV50 THO'TON CLEVELEYS RC 00:44:05 19 00:43:57 179
179 1179 Graham Pomfret MV60 Blackburn Harriers 00:44:09 3 00:43:59 183
180 1147 John Walker MV45 North Wales RR 00:44:12 15 00:43:58 181
181 987 Huw Thomas MV45   00:44:13 16 00:43:58 182
182 1014 Mike Pollard MV45 Chester Tri Club 00:44:13 17 00:44:01 184
183 783 James Jackson MJ Warrington AC 00:44:13 3 00:43:57 180
184 1031 David Stonehouse MV40 Skem B'dary Harriers 00:44:18 24 00:44:12 187
185 1033 James Mcglynn MV60   00:44:19 4 00:44:04 185
186 419 Gina Senior FV40 Wigan Phoenix 00:44:20 1 00:44:14 188
187 811 Mark Melbourne MS Wigan Phoenix 00:44:20 98 00:44:14 189
188 173 Dean Farrow MS   00:44:20 99 00:43:53 178
189 872 Stephen Whincup MV50 South Cheshire Harriers 00:44:22 20 00:44:07 186
190 323 Joseph Mccarthy MJ   00:44:24 4 00:44:16 193
191 452 Lee Felvus MS   00:44:27 100 00:44:14 190
192 891 Paul Mason MS Atherton RC 00:44:28 101 00:44:14 191
193 392 David Lynan MV40 Penny Lane Striders 00:44:32 25 00:44:15 192
194 336 Kerry Jones FS   00:44:33 8 00:44:24 197
195 351 Nick Livingstone MS   00:44:33 102 00:44:19 194
196 1020 Ray Vose MV45 St Helens Sutton AC 00:44:34 18 00:44:21 196
197 176 Stewart Wakefield MV40   00:44:41 26 00:44:29 200
198 408 Scott Sealey MV40 Chester Tri Club 00:44:42 27 00:44:28 199
199 990 Colin Rowlands MS   00:44:42 103 00:44:19 195
200 518 Dennis Wharton MV55 St Helens Sutton AC 00:44:45 9 00:44:27 198
201 474 Graham Fairbrother MV55   00:44:45 10 00:44:31 201
202 107 Jon Evans MV45 North Wales RR 00:44:48 19 00:44:34 203
203 297 Christopher Forster MS Knowsley Harriers AC 00:44:51 104 00:44:33 202
204 462 Jack Antrobus MS   00:44:53 105 00:44:43 204
205 856 Kirsty Johnson FS Glossopdale Harriers 00:44:55 9 00:44:43 205
206 882 Chris Falls MS St Helens Striders 00:45:03 106 00:44:49 206
207 97 Andrew Penney MV40   00:45:06 28 00:44:58 208
208 868 Dave Tomkins MV65 Warrington AC 00:45:08 3 00:44:56 207
209 473 Gregory Hope MS Mossley Hill AC 00:45:09 107 00:45:01 209
210 275 Neale Guy MS   00:45:14 108 00:45:02 210
211 997 Alan Spencer MV50   00:45:20 21 00:45:06 212
212 166 Paul Howarth MS   00:45:23 109 00:45:09 213
213 1022 Paul Reigler MS LIVERPOOL RC  00:45:26 110 00:45:13 215
214 230 Mark Farley MS   00:45:31 111 00:45:21 218
215 242 Sonya Moynaghan FV40 St Helens Sutton AC 00:45:33 2 00:45:20 217
216 189 Oliver Lister MS   00:45:34 112 00:45:03 211
217 1021 William O'Brien MV55   00:45:38 11 00:45:25 222
218 154 Jude Peck FV35 Warrington RR 00:45:38 2 00:45:24 220
219 20 Chris Speed MS   00:45:39 113 00:45:19 216
220 331 Anthony Bell MV50   00:45:40 22 00:45:22 219
221 54 Mike Gibbons MV40   00:45:42 29 00:45:11 214
222 790 Bev Tabiner FV35 Blackburn R. Runners 00:45:43 3 00:45:24 221
223 455 David Hartley MS Ellesmere Port RC 00:45:44 114 00:45:26 223
224 196 Dave Hough MV60 West Cheshire AC 00:45:51 4 00:45:51 231
225 151 Geoff Shaw MV60 Helsby Running Club 00:45:53 5 00:45:42 228
226 333 Stefanie Warwick FV35   00:45:53 4 00:45:34 224
227 449 Sam Tiger FV35 Mossley Hill AC 00:45:55 5 00:45:47 229
228 231 Kevin Higgins MV50 North Wales RR 00:45:56 23 00:45:39 226
229 332 James Worrall MS   00:46:01 115 00:45:40 227
230 519 Vicky Unsworth FS LIVERPOOL HARRIERS 00:46:05 10 00:45:52 234
231 239 Mark Jones MV40 North Wales RR 00:46:06 30 00:45:51 232
232 373 John Archer MV60 WINSTON RUNNERS 00:46:07 6 00:46:02 239
233 115 Nikki Chamberlain FV40 Knutsford Tri Club 00:46:08 3 00:45:54 235
234 379 Shane Knott MS Penny Lane Striders 00:46:10 116 00:45:54 236
235 145 Jon Marsden MV40   00:46:10 31 00:45:51 233
236 169 Trevor Ainsworth MS   00:46:17 117 00:45:54 237
237 937 David Unsworth MS   00:46:18 118 00:45:47 230
238 985 Mark Scott MV45 LIVERPOOL RC  00:46:18 20 00:46:05 241
239 1156 Carla Green FV40 North Wales RR 00:46:21 4 00:46:04 240
240 1151 Stephen O'Gorman MS   00:46:22 119 00:46:08 242
241 1177 Robert Tipping MV45 Vale Royal AC 00:46:22 21 00:46:12 246
242 261 Dan Smith MS   00:46:23 120 00:46:08 243
243 272 Glyn Teasdale MV50   00:46:24 24 00:45:35 225
244 777 Phil White MV60 Blackburn R. Runners 00:46:24 7 00:46:11 245
245 487 Julie Pennington
FV45 St Helens Striders 00:46:25 1
00:45:56 238
246 969 Claire Northcote FV50   00:46:36 2 00:46:26 250
247 212 Lesley Goodson FV45 North Wales RR 00:46:43 2 00:46:26 251
248 941 James Wilkinson MV45   00:46:44 22 00:46:10 244
249 499 Kathryn Sharkey FS British Military Fitness 00:46:46 11 00:46:30 252
250 851 Paul Cuthbertson MS   00:46:48 121 00:46:32 254
251 849 Carole Harrison FV45 ALTRINCHAM & DAC 00:46:54 2 00:46:43 256
252 503 Kate Mcging FS British Military Fitness 00:46:57 12 00:46:42 255
253 968 Andy Cheyne MV45   00:46:59 23 00:46:16 247
254 216 Andrew Davies MS   00:46:59 122 00:46:23 249
255 1015 Lesley Pollard FV40 Chester Tri Club 00:47:01 5 00:46:45 257
256 887 Christopher Speed MV45   00:47:02 24 00:46:30 253
257 183 Georgina Walker FV35 Lymm Runners 00:47:04 6 00:46:45 258
258 271 Jonathon Varker MV45   00:47:08 25 00:46:19 248
259 899 Rosemary Rogers FV60 Deestriders 00:47:18 1 00:47:12 259
260 1094 Dave Waywell MV65 Wesham RR 00:47:28 5 00:47:18 265
261 530 Sam Birtwistle MS   00:47:30 123 00:47:12 260
262 235 Ian Wood MV50 DRAGONS RC (SALE) 00:47:31 25 00:47:14 262
263 395 Simon Anderson MS   00:47:32 124 00:47:16 264
264 329 Jill Fraser FV45   00:47:33 3 00:47:15 263
265 510 David Limbrick MV50   00:47:35 26 00:47:19 268
266 77 Simon Smith MS   00:47:36 125 00:47:22 270
267 1044 Sally Howarth FV45 Trafford AC 00:47:38 4 00:47:32 276
268 1159 David Jones MV60 Denbigh Harriers 00:47:42 8 00:47:13 261
269 858 Mike Hall MV55   00:47:43 12 00:47:31 275
270 459 Bruce Jackson MV40   00:47:43 32 00:47:23 272
271 945 Susan Poole FV45 South Cheshire Harriers 00:47:43 5 00:47:29 274
272 1093 Kath Hoyer FV50 Wesham RR 00:47:44 3 00:47:36 281
273 144 Gary Gleave MV40   00:47:47 33 00:47:38 284
274 1146 Simon Greene MV55 Northern Vets 00:47:47 13 00:47:33 277
275 387 Hannah Bruce FS Penny Lane Striders 00:47:50 13 00:47:23 273
276 1043 Frank Ives MV50   00:47:50 27 00:47:40 286
277 847 Paul Carter MV40 Wesham RR 00:47:52 34 00:47:41 287
278 497 Sam Jones MS ASSOCIATION 00:47:52 126 00:47:39 285
279 1039 David Griffiths MV40   00:47:54 35 00:47:22 271
280 480 Danielle Bond FV35 Widnes Wasps 00:47:57 7 00:47:33 278
281 481 Robert Carson MS   00:47:57 127 00:47:34 280
282 1007 Andrew Sankey MS   00:47:58 128 00:47:37 283
283 855 John Houghton MV50   00:47:59 28 00:47:36 282
284 946 Anil Janga MS Warrington RR 00:48:01 129 00:47:41 288
285 416 Jane Melia FV45   00:48:03 6 00:47:53 292
286 415 Chris Melia MV45   00:48:03 26 00:47:54 293
287 401 Stuart Brown MS   00:48:07 130 00:47:18 266
288 400 Darren Forshaw MS   00:48:08 131 00:47:20 269
289 1140 Tom Kasprowicz MV45 Road Runners Club 00:48:11 27 00:47:45 289
290 273 Maxine Booth FS Knowsley Harriers AC 00:48:12 14 00:47:55 294
291 529 Ian Seabury MV40   00:48:16 36 00:47:18 267
292 999 Paul Jones MS   00:48:22 132 00:47:33 279
293 356 Tony Green MV55 LIVERPOOL HARRIERS 00:48:23 14 00:47:49 290
294 198 Alan Barlow MV65 ALTRINCHAM & DAC 00:48:24 6 00:48:09 301
295 1119 Simon Fenton MV70 Wilmslow RC 00:48:25 1 00:48:16 304
296 250 Ian Cook MV45   00:48:26 28 00:47:57 295
297 153 Rachael Nevins FV45 Valley Striders AC 00:48:27 7 00:48:10 302
298 269 Christopher John MS   00:48:27 133 00:48:07 298
299 202 Alan Bennett MV50   00:48:29 29 00:48:00 296
300 907 Lou Shannon FS Plodders 00:48:31 15 00:48:18 306
301 1117 Carol Beattie FV55 Steel City Striders 00:48:33 1 00:48:25 310
302 1026 Chris Wills MS Knowsley Harriers AC 00:48:34 134 00:48:15 303
303 160 Aaron Hepworth MS   00:48:37 135 00:47:49 291
304 204 Chris Graham MS   00:48:38 136 00:48:08 299
305 1035 Clare Kilgallon FV40 Widnes Wasps 00:48:42 6 00:48:17 305
306 417 Richard Thorpe MS   00:48:43 137 00:48:04 297
307 31 Samantha Grundy FS LEIGH HARRIERS 00:48:44 16 00:48:35 314
308 364 Emma Parkin FV35 MANC. YMCA HARRIERS 00:48:45 8 00:48:25 311
309 435 Steve Connor MV45   00:48:45 29 00:48:37 316
310 186 Mansel Pope MV60 ALTRINCHAM & DAC 00:48:46 9 00:48:24 309
311 413 Lee Blood MS   00:48:46 138 00:48:18 307
312 963 Adam Byrne MS   00:48:47 139 00:48:31 312
313 1055 Martin Catterall MS Warrington RR 00:48:54 140 00:48:33 313
314 403 Athavan Kugathas MS   00:48:59 141 00:48:08 300
315 220 Trevor Lewis MV40   00:49:02 37 00:48:57 325
316 940 Martin Farrar MV45 St Helens Striders 00:49:04 30 00:48:35 315
317 1133 Benjamin Hall MS   00:49:05 142 00:48:22 308
318 148 Philip Broadbent MV40   00:49:08 38 00:48:46 318
319 28 Elizabeth Newstead FV35   00:49:16 9 00:48:54 323
320 1124 Deansie Phillips FV50 Widnes Wasps 00:49:16 4 00:48:53 321
321 309 Steve Moore MS   00:49:17 143 00:48:53 322
322 355 Nigel Heyes MV45 South Cheshire Harriers 00:49:18 31 00:48:54 324
323 43 Tommy Dunning MV50   00:49:18 30 00:48:47 319
324 844 David Guy MV50 Swinton RC 00:49:19 31 00:49:02 326
325 989 Barry Standen MV40   00:49:20 39 00:48:41 317
326 788 Elizabeth Lynan FV35 Penny Lane Striders 00:49:21 10 00:49:04 327
327 1165 Philip Kane MS   00:49:22 144 00:48:50 320
328 1099 Peter Watson MV70 Wilmslow RC 00:49:27 2 00:49:17 334
329 857 Peter Hamlett MV45 Knowsley Harriers AC 00:49:28 32 00:49:09 330
330 1196 Patrick Jelly MV50   00:49:31 32 00:49:12 331
331 95 Ka Man Wan FS MANC. FRONTRUNNERS 00:49:32 17 00:49:06 329
332 500 Gillian Lee FV45 St Helens Striders 00:49:34 8 00:49:05 328
333 1042 Ian Hamling MS   00:49:35 145 00:49:13 333
334 24 Debbie Moreton FV40 Vale Royal AC 00:49:38 7 00:49:12 332
335 1023 Alan Jenkinson MV65 Styal RC 00:49:40 7 00:49:31 340
336 229 Andrew Dunleavy MV55   00:49:44 15 00:49:34 341
337 806 Ian Johnson MV40   00:49:46 40 00:49:25 336
338 977 Graham Bushnell-Wye MV60   00:49:54 10 00:49:20 335
339 502 Michael Sharkey MV65 British Military Fitness 00:49:55 8 00:49:34 342
340 1141 Adam Kasprowicz MV45 Road Runners Club 00:49:55 33 00:49:30 339
341 778 Stephen Symons MV45 MANC. YMCA HARRIERS 00:49:56 34 00:49:36 343
342 312 Amie Bagnall FJ Prestatyn RC 00:49:56 3 00:49:45 349
343 143 Damian Cowell MV40   00:49:57 41 00:49:28 337
344 861 Martin Rogers MV45 Mossley Hill AC 00:50:01 35 00:49:37 344
345 375 Sue Strang FV45 Wilmslow RC 00:50:02 9 00:49:52 352
346 1176 Tony Lythe MV70 Sale Harriers 00:50:02 3 00:49:39 346
347 349 Mark Thomas MV45 Penny Lane Striders 00:50:06 36 00:49:47 350
348 152 Jean Mitchell FV65 Skem B'dary Harriers 00:50:08 1 00:49:55 354
349 370 Connor Simpon MJ   00:50:11 5 00:49:43 347
350 456 John Ellis MS   00:50:12 146 00:50:03 361
351 388 Chad Hamlet MS   00:50:20 147 00:49:28 338
352 522 Robert Busby MV45   00:50:20 37 00:49:43 348
353 1134 Joseph Fell MJ   00:50:20 6 00:49:37 345
354 374 Joanne Moyers FV40 Widnes Wasps 00:50:22 8 00:49:58 355
355 448 Anthony Dickens MV50   00:50:23 33 00:49:58 356
356 1104 Catherine Nevin FV55 Penny Lane Striders 00:50:24 2 00:50:09 365
357 47 Justin Barrett MV40   00:50:27 42 00:49:58 357
358 468 Sarah Whitelegge FS Atherton RC 00:50:27 18 00:50:01 360
359 1174 Mark Povey MV40 West Cheshire AC 00:50:29 43 00:50:04 363
360 147 Craig Hope MV40   00:50:30 44 00:49:48 351
361 1013 John Paul Dale MS   00:50:30 148 00:50:09 366
362 1019 Ian Simpson MV50   00:50:30 34 00:50:03 362
363 1041 Paul Marklove MS   00:50:34 149 00:50:00 359
364 396 Susan Hannon FV40   00:50:36 9 00:50:20 371
365 390 Martin Keogh MS   00:50:37 150 00:49:58 358
366 1120 Paul Thomson MV60 Sale Harriers 00:50:46 11 00:49:54 353
367 247 Amy Dalby FV40   00:50:47 10 00:50:33 377
368 302 Andy Mckinnon MV50   00:50:47 35 00:50:17 368
369 1126 Michael Briggs MV50   00:50:48 36 00:50:17 369
370 339 Leyna Casey FS   00:50:48 19 00:50:45 388
371 340 Alan Redford MS   00:50:49 151 00:50:49 391
372 310 Chris Hughes MS   00:50:52 152 00:50:13 367
373 429 Maurice Butler MV60 LIVERPOOL HARRIERS 00:50:54 12 00:50:20 372
374 486 Samantha Moss FS Chester Tri Club 00:50:55 20 00:50:40 380
375 1184 Bernard Brown MV45   00:50:55 38 00:50:22 373
376 1193 Wendy Nickerson FV40 Stockport Harriers 00:50:55 11 00:50:36 379
377 1115 Louise Muir FV35   00:50:59 11 00:50:05 364
378 1166 John Dooley MV65 Spectrum Striders RC 00:51:00 9 00:50:40 381
379 1116 Geoffrey Beattie MV60 Sale Harriers 00:51:01 13 00:50:53 392
380 348 Phil Smith MS   00:51:02 153 00:50:30 375
381 91 Brendan Murden MV60   00:51:03 14 00:50:17 370
382 1123 Daniel Issawi MS   00:51:04 154 00:50:46 390
383 1036 Mike Worthington MV40   00:51:07 45 00:50:30 376
384 381 Jane Maher FV55 BRAMHALL RUNNERS 00:51:11 3 00:50:54 393
385 366 Emily Sandwith FS   00:51:13 21 00:50:41 382
386 471 David Wynne MJ   00:51:14 7 00:50:42 385
387 906 Jason Rowbottom MV45   00:51:14 39 00:50:44 386
388 1169 Andrea Morris FV45   00:51:15 10 00:50:45 389
389 908 Gaz Lawson MS   00:51:15 155 00:50:23 374
390 980 Helen Patterson FS   00:51:16 22 00:50:41 383
391 881 David Marsh MV50 Southport Waterloo AC 00:51:16 37 00:51:05 403
392 954 Gareth Williams MS   00:51:18 156 00:50:54 394
393 209 Leonard Jackson MV55 North Wales RR 00:51:19 16 00:51:03 402
394 793 John Littler MV40   00:51:19 46 00:50:35 378
395 496 Peter Ainsworth MV60   00:51:19 15 00:50:57 398
396 818 John Pickup MV50 Swinton RC 00:51:19 38 00:51:02 401
397 192 Steven Critchley MS   00:51:20 157 00:51:00 400
398 345 Tami Garvey-Jones FV40 St Helens Sutton AC 00:51:23 12 00:50:44 387
399 287 Simon Davies MV40   00:51:23 47 00:50:56 395
400 904 Sarah Watson FS   00:51:25 23 00:50:41 384
401 863 John Kirk MV65 Northern Vets 00:51:26 10 00:50:58 399
402 149 Rebecca Scanlon FV35   00:51:27 12 00:51:05 404
403 90 Anna Goodwin FV40 Swinton RC 00:51:30 13 00:51:13 406
404 976 Anthony Horrigan MV45   00:51:33 40 00:50:56 396
405 1181 Sarah Crabtree FS   00:51:35 24 00:51:08 405
406 805 Stephen Wilkinson MV60 Wesham RR 00:51:36 16 00:51:25 411
407 21 Sula Stanley FV35 Vale Royal AC 00:51:40 13 00:51:13 407
408 807 Paul Savage MV60   00:51:41 17 00:51:13 408
409 252 Philip Taylor MS   00:51:41 158 00:50:56 397
410 1180 Simon Crabtree MV50   00:51:43 39 00:51:16 409
411 816 Justine Moore FV40 Knowsley Harriers AC 00:51:50 14 00:51:32 412
412 1079 Niall Ross MS   00:51:51 159 00:51:23 410
413 139 Mike Malley MV40   00:52:02 48 00:51:33 413
414 292 Lisa Crompton FS DRAGONS RC (SALE) 00:52:03 25 00:51:42 417
415 328 Angela Moore FV35   00:52:04 14 00:51:34 414
416 900 David Bishop MV50   00:52:06 40 00:51:36 415
417 453 Phil Rowen MV40   00:52:08 49 00:51:54 424
418 912 Clare Allen FV35   00:52:11 15 00:51:48 420
419 920 Huw Jones MV50   00:52:11 41 00:51:51 422
420 782 Damian Carter MV40   00:52:12 50 00:51:41 416
421 346 Cheryl Chaney FS Plodders 00:52:13 26 00:51:48 421
422 479 Nick Carey MV45   00:52:14 41 00:51:52 423
423 964 John Croall MV50 Lymm Runners 00:52:19 42 00:51:59 427
424 89 Ann Harris FV60   00:52:19 2 00:52:12 430
425 1032 Gail Stonehouse FV40 Parbold Pink Panthers 00:52:22 15 00:51:55 425
426 439 Carly Lowry FS   00:52:24 27 00:51:46 418
427 827 Christina Wright FS Horwich RMI Harriers 00:52:26 28 00:52:15 433
428 507 Andrew Edwards MS   00:52:26 160 00:51:47 419
429 320 Paul Mcdonald MV45   00:52:30 42 00:51:57 426
430 50 Derek Ralphs MV50   00:52:40 43 00:52:03 428
431 1101 Denise Zachariasz FV40   00:52:44 16 00:52:14 431
432 781 Chris Anderson MV40 Penny Lane Striders 00:52:50 51 00:52:17 434
433 1096 Lowery Clare FV50 Widnes Wasps 00:52:52 5 00:52:27 436
434 23 Stephen Peters MV40   00:52:53 52 00:52:22 435
435 874 Kate Grimoldby FS   00:52:56 29 00:52:10 429
436 837 Melvyn Jones MV60 Swinton RC 00:52:58 18 00:52:32 438
437 960 Rawdon Jones MV40   00:52:59 53 00:52:36 439
438 53 Michael Skilky MS   00:53:02 161 00:52:29 437
439 80 Alison Barrett FV45   00:53:02 11 00:52:14 432
440 114 Neil Deakin MV45   00:53:07 43 00:52:48 441
441 347 Emma Buckley FS Widnes Wasps 00:53:11 30 00:52:47 440
442 924 Darren Roberts MV40 Spectrum Striders RC 00:53:12 54 00:52:51 444
443 925 Kathryn Roberts FV45 Spectrum Striders RC 00:53:12 12 00:52:50 443
444 930 Alan Grehan MS   00:53:16 162 00:52:59 446
445 929 Denise Grehan FS   00:53:17 31 00:53:00 448
446 291 Abbie Cheetham FJ Prestatyn RC 00:53:18 4 00:53:06 454
447 251 Lisa Carney FS Wallasey AC 00:53:20 32 00:53:01 449
448 470 Chris Wynne MV50   00:53:22 44 00:52:49 442
449 1170 Joe Park MV75 Cheshire Tally-Ho 00:53:23 1 00:53:08 456
450 458 Simon Hackett MV50   00:53:24 45 00:53:05 452
451 515 Paul Mcgovern MV55   00:53:24 17 00:53:01 450
452 179 Karen Mather FV35   00:53:25 16 00:53:12 460
453 361 John Bailey MV50   00:53:28 46 00:52:59 447
454 283 Sara Johnson FS Warrington RR 00:53:29 33 00:52:54 445
455 528 Andrew Boardman MV40 Blackburn R. Runners 00:53:30 55 00:53:10 458
456 175 Stephen Jackson MV50   00:53:30 47 00:53:02 451
457 970 Andrew Rudge MS   00:53:31 163 00:53:11 459
458 787 Gregg Loates MS   00:53:32 164 00:53:05 453
459 180 Paul Murray MV45   00:53:32 44 00:53:06 455
460 1157 Kate Williams FV35 Spen AC 00:53:37 17 00:53:09 457
461 296 Hannah Griffith FV40 North Wales RR 00:53:40 17 00:53:22 462
462 834 Michael Horton MS Swinton RC 00:53:42 165 00:53:24 464
463 193 Jerry Connolly MV50   00:53:47 48 00:53:35 468
464 215 Michael Mcverry MS   00:53:50 166 00:53:20 461
465 158 Frederic Dorenlot MV40   00:53:51 56 00:53:29 466
466 270 Matthew Adams MS   00:53:55 167 00:53:29 467
467 433 Aiden Wanless MS   00:53:55 168 00:53:40 473
468 436 Elizabeth Watson  FS   00:53:56 34 00:53:40 474
469 22 Ian Kettle MV45   00:53:59 45 00:53:27 465
470 75 Stephen Howarth MV65 West Cheshire AC 00:54:00 11 00:53:36 470
471 163 Nick Pownall MS   00:54:03 169 00:53:35 469
472 353 David Ince MS   00:54:05 170 00:53:22 463
473 974 Susann Wolfram FS   00:54:07 35 00:53:38 472
474 525 Andrew Jones MV45   00:54:09 46 00:53:36 471
475 918 Dawn Ashcroft FV35   00:54:09 18 00:54:02 485
476 432 Peter Smith MS   00:54:10 171 00:53:44 476
477 785 Lee Lloyd MS   00:54:19 172 00:53:56 480
478 206 Andrew Evans MV45   00:54:21 47 00:53:50 478
479 197 Graham Harrison MV45   00:54:22 48 00:53:42 475
480 106 Tracy Gallagher FS   00:54:23 36 00:54:23 503
481 105 Dave Gallagher MS   00:54:24 173 00:54:01 483
482 951 Phil Cliff MV45 South Cheshire Harriers 00:54:27 49 00:54:12 494
483 1136 Patrick Barton MS   00:54:27 174 00:53:45 477
484 321 David Hughes MV70 Prestatyn RC 00:54:33 4 00:54:03 487
485 1 Kenneth Walker MV55   00:54:35 18 00:54:15 495
486 1195 Katherine Kingsley FV55   00:54:35 4 00:54:16 496
487 931 Derek Edwards MV55   00:54:35 19 00:53:58 481
488 982 Mai-Britt Korndal FV35   00:54:36 19 00:54:01 484
489 1108 Helena Mcgoldrick FV50 St Helens Sutton AC 00:54:37 6 00:54:08 490
490 245 Cheryl Maire FV35   00:54:38 20 00:54:16 497
491 877 Neil Taylor MV45   00:54:38 50 00:53:53 479
492 6 Lee Taft MS   00:54:41 175 00:54:08 491
493 438 Laura Yates FS   00:54:42 37 00:54:07 489
494 324 Joseph Muscat MS   00:54:43 176 00:54:00 482
495 1030 Ian Berry MV45   00:54:43 51 00:54:05 488
496 7 Carl Nybakk MS   00:54:44 177 00:54:11 493
497 200 Michelle Williams FS   00:54:45 38 00:54:23 504
498 244 Dave Bullen MV60   00:54:46 19 00:54:24 505
499 420 Gareth Armstrong MS   00:54:48 178 00:54:02 486
500 905 Caroline Woods FV35 Plodders 00:54:51 21 00:54:26 507
501 132 Tony Icke MS   00:54:53 179 00:54:09 492
502 460 Benjamin Norris MJ   00:54:54 8 00:54:18 499
503 380 Carolyn Houghton FV40 Penny Lane Striders 00:54:54 18 00:54:38 512
504 128 Joanne Bowles FS   00:54:54 39 00:54:21 501
505 359 Johnathon Dodd MS   00:54:55 180 00:54:16 498
506 495 Ian Rooney MS   00:54:57 181 00:54:20 500
507 334 Ben Howson MS   00:55:01 182 00:54:22 502
508 441 Liz Davis FS   00:55:03 40 00:54:33 509
509 988 Jane Nicholson FV45   00:55:05 13 00:54:30 508
510 382 Linda White FV50 St Helens Sutton AC 00:55:06 7 00:54:40 514
511 1150 Graham Padget MV70 Sale Harriers 00:55:07 5 00:54:42 516
512 476 Matt Dodd MS   00:55:07 183 00:54:34 510
513 885 Alyson Adams FV45 Manchester Harriers 00:55:08 14 00:54:39 513
514 406 Dawn Mccracken FV45   00:55:09 15 00:54:35 511
515 205 Sue Evans FV50   00:55:10 8 00:54:40 515
516 226 Bob Royle MV60   00:55:12 20 00:54:50 518
517 69 Mary Burton FV45 Lymm Runners 00:55:15 16 00:54:55 522
518 427 Sally Mcqueen FV35   00:55:18 22 00:54:52 520
519 1145 John Howorth MV60 Wesham RR 00:55:18 21 00:54:25 506
520 514 Sian Robinson FV45   00:55:22 17 00:54:51 519
521 84 Helen Woods FV35   00:55:23 23 00:54:58 523
522 523 Louise Busby FV35   00:55:26 24 00:54:49 517
523 884 Kathryn Holmes FV45 Manchester Harriers 00:55:29 18 00:55:01 525
524 972 Dave Reid MV50 Chester Tri Club 00:55:32 49 00:55:07 526
525 1160 Shelagh Swinnerton FV65 South Cheshire Harriers 00:55:36 2 00:55:22 533
526 136 Sophie Byrne FJ   00:55:44 5 00:55:07 527
527 809 Jane Fraser FS   00:55:44 41 00:55:14 529
528 249 Andrew Young MS   00:55:46 184 00:55:10 528
529 994 Edyta Burgess FV35   00:55:47 25 00:55:00 524
530 1114 Beth Shaw FS   00:55:49 42 00:54:54 521
531 190 Jonathan Watkins MV40   00:55:56 57 00:55:21 531
532 191 Mike Burns MV45   00:55:59 52 00:55:24 535
533 1103 Eleri Jones FV40 Prestatyn RC 00:56:03 19 00:55:50 542
534 484 Martin Robiette MV40   00:56:05 58 00:55:34 538
535 944 Michael Wright MS   00:56:06 185 00:55:32 536
536 804 Thomas Sellers MS Lymm Runners 00:56:06 186 00:55:47 541
537 343 Paul Derbyshire MV50 WIGAN & DIST HARRIERS 00:56:09 50 00:55:20 530
538 14 Dariusz Osowski MS   00:56:09 187 00:55:21 532
539 243 Joanne Keogh FV35 St Helens Sutton AC 00:56:11 26 00:55:32 537
540 1000 Joanne Jones FS   00:56:14 43 00:55:23 534
541 1135 John Dean MS   00:56:14 188 00:56:14 556
542 397 Emma Pitt FV35   00:56:16 27 00:55:51 543
543 425 Scott Kennedy  MS   00:56:17 189 00:55:40 539
544 422 Karen Christer FS   00:56:17 44 00:55:40 540
545 344 James Foster MS   00:56:21 190 00:55:56 547
546 531 David Ansell MS   00:56:23 191 00:56:05 551
547 485 Ashley Wright MS   00:56:25 192 00:55:54 544
548 434 Sian Corrigan FS   00:56:26 45 00:56:03 549
549 808 Andrew Flanagan MS   00:56:31 193 00:55:58 548
550 1082 Tom Allen MS   00:56:31 194 00:55:54 545
551 1083 Neil Croxton MS   00:56:32 195 00:55:55 546
552 167 Fiona Eaton  FV40 Lymm Runners 00:56:33 20 00:56:14 557
553 890 Andrew Atkinson MV50 Northern Vets 00:56:39 51 00:56:06 552
554 828 Ian Maddrell MS Atherton RC 00:56:40 196 00:56:14 558
555 983 Mick Glendening MV45   00:56:46 53 00:56:11 554
556 1127 Fiona Challinor FV40 Whitchurch Whippets 00:56:47 21 00:56:03 550
557 82 Sarah Booth FS   00:56:50 46 00:56:26 560
558 1027 Alison Wild FV40   00:56:54 22 00:56:09 553
559 1109 Tamarin Heywood FS   00:56:56 47 00:56:14 559
560 207 Julie Barton FS   00:56:57 48 00:56:26 561
561 68 Graham Roberts MV60   00:56:58 22 00:56:32 562
562 1003 Craig Grady MS   00:56:59 197 00:56:12 555
563 150 Janet Shaw FV60 Helsby Running Club 00:57:03 3 00:56:52 566
564 410 Malcolm Whitehead MV65 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:57:08 12 00:56:33 563
565 995 Martin Richardson MV55   00:57:14 20 00:56:47 565
566 313 James Stone MS   00:57:14 198 00:56:52 567
567 99 Jenny O'Neill FV40   00:57:28 23 00:56:40 564
568 1152 Bryan Forth MV40 Warrington RR 00:57:30 59 00:57:09 569
569 992 Gina Coldrick FV35   00:57:33 28 00:56:57 568
570 926 Sarah Durkin FV35   00:57:38 29 00:57:15 573
571 517 Michael Pitt MS   00:57:43 199 00:57:19 578
572 9 Michelle Metcalf MV40 BRAMHALL RUNNERS 00:57:47 60 00:57:11 570
573 1017 Ruth Butterfield FS   00:57:48 1 00:57:25 580
574 1056 Tim More MV65   00:57:54 13 00:57:30 581
575 282 Steven Lewin MV60   00:57:55 23 00:57:19 579
576 498 Simon Redfearn MV55   00:57:58 21 00:57:11 571
577 135 Sam Collins FS   00:57:58 49 00:57:17 577
578 1149 David Owen MV60 Prestatyn RC 00:57:59 24 00:57:45 590
579 233 Peter Whiteside MV60 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:58:00 25 00:57:14 572
580 304 Clare Thorne FV40   00:58:00 24 00:57:16 575
581 164 Sam Price MS   00:58:00 200 00:57:33 585
582 81 Audra Matthews FV45   00:58:04 19 00:57:15 574
583 399 Darren Mather MS   00:58:07 201 00:57:16 576
584 8 Rebecca Styles FV40 BRAMHALL RUNNERS 00:58:08 25 00:57:32 583
585 442 Bev Tickle FV35 Astley & Tyldesley RR 00:58:11 30 00:57:40 588
586 1111 Kevin O'Brien MV70 Clayton-le-Moors 00:58:11 6 00:57:51 592
587 1002 Dean Bentley MS   00:58:14 202 00:57:33 586
588 464 Kirsty Brown FS   00:58:15 50 00:57:34 587
589 445 Mandy Clarkson FV45 Swinton RC 00:58:17 20 00:57:49 591
590 288 Paul Lewin MS   00:58:19 203 00:57:44 589
591 1051 Julie Jenkins FV50   00:58:19 9 00:57:31 582
592 285 Stephanie Williamson FS   00:58:22 51 00:57:32 584
593 213 Julie Parry FV35   00:58:25 31 00:58:03 593
594 934 Gillian Fitzpatrick FS Plodders 00:58:33 52 00:58:20 600
595 405 Andrew Martyn MS   00:58:40 204 00:58:05 594
596 1167 Jason Leeson MS   00:58:45 205 00:58:12 597
597 298 Erica Spellman FV45   00:58:45 21 00:58:09 596
598 289 Amanda Coogan FV40 St Helens Sutton AC 00:58:46 26 00:58:07 595
599 860 Diane Rogers FV45 Mossley Hill AC 00:58:49 22 00:58:24 601
600 457 Jessica Messenger FS   00:58:53 53 00:58:27 602
601 1132 Carl Hopwood MS   00:58:57 206 00:58:14 598
602 878 Janet Thomas FV55 Swinton RC 00:59:00 5 00:58:19 599
603 337 Gary Birkenhead MV45   00:59:04 54 00:58:39 608
604 350 David Bohl MV45   00:59:05 55 00:58:36 605
605 195 Richard Towers MJ RAZZERS RUNNERS 00:59:06 9 00:58:37 607
606 111 Meriel Killeen FJ   00:59:08 6 00:58:40 610
607 26 Nefyn Williams MV60   00:59:12 26 00:58:42 611
608 27 Margaret Williams FV55   00:59:12 6 00:58:42 612
609 1077 Tony Jones MV50   00:59:12 52 00:59:01 618
610 103 Andrea Mccluskey FV35   00:59:13 32 00:58:33 603
611 829 Malcolm Towler MV70 Northern Vets 00:59:17 7 00:59:02 619
612 888 Rosa Elliott FV50 Sale Harriers 00:59:17 10 00:58:52 616
613 1028 Janette Dover FV35   00:59:18 33 00:58:34 604
614 389 Rhian Keogh FS   00:59:20 54 00:58:39 609
615 240 Helen Boyer FV40 Preston Harriers 00:59:22 27 00:58:36 606
616 354 Jim Garvey MV65   00:59:24 14 00:58:51 614
617 821 George Flanagan MV60 Wesham RR 00:59:24 27 00:58:51 615
618 823 Sharon Toolin FV40 Hyde Village Striders 00:59:27 28 00:58:48 613
619 958 Alice Conde FV35 Plodders 00:59:28 34 00:59:02 620
620 506 Astrid Greenberry FV45 Swinton RC 00:59:28 23 00:59:00 617
621 986 Rosalind Vail FJ   00:59:30 7 00:59:13 623
622 826 Elizabeth Mole FV55 Atherton RC 00:59:41 7 00:59:15 626
623 74 Stewart Bryan MV50   00:59:41 53 00:59:07 621
624 322 John Mccarthy MV65   00:59:45 15 00:59:37 636
625 836 Kate Jones FV50   00:59:46 11 00:59:18 628
626 137 John Hateley MV70 STAFFORD HARRIERS 00:59:47 8 00:59:14 624
627 440 Emma Fallon FV35 Swinton RC 00:59:48 35 00:59:21 629
628 824 Lou Gilchrist FV80 Valley Striders AC 00:59:49 2 00:59:22 630
629 472 Anna Hindmarch FV40   00:59:50 29 00:59:27 632
630 156 Nykie Duffy FV35 WETHERBY RUNNERS 00:59:50 36 00:59:16 627
631 1182 Christopher Jones MV40   00:59:51 61 00:59:07 622
632 1129 Kathleen Cunningham FS   00:59:56 55 00:59:14 625
633 1087 Harry Cowley MV65   00:59:58 16 00:59:40 638
634 318 Harrison Greenhalgh MJ   01:00:14 10 00:59:34 633
635 161 Jenna Hepworth FS   01:00:14 56 00:59:26 631
636 437 Gemma Mcguinness FS   01:00:18 57 00:59:36 634
637 902 Cat Taylor FS Warrington Plodders 01:00:20 58 00:59:36 635
638 120 Beccy Purcell FS   01:00:23 59 00:59:42 639
639 1008 Maria Harrington FV40   01:00:28 30 00:59:39 637
640 341 Laura Donovan FS   01:00:31 60 00:59:49 640
641 319 Tony Greenhalgh MV45   01:00:39 56 00:59:59 641
642 96 Helen Rees FS   01:00:52 61 01:00:14 643
643 386 Jon Court MV45 LIVERPOOL RC  01:00:52 57 01:00:04 642
644 2 Sheila Sheedy FV60   01:00:56 4 01:00:41 649
645 100 Geraldine Crawford FV50   01:01:05 12 01:00:46 652
646 358 Peglar Julie FV35   01:01:05 37 01:00:18 644
647 308 Kerry Mutch FV50   01:01:06 13 01:00:19 645
648 463 Karen Harrison FV45 St Helens Sutton AC 01:01:08 24 01:00:29 647
649 93 Stephen Yates MV55   01:01:09 22 01:00:20 646
650 1084 Jonathan Cockram MV45   01:01:12 58 01:00:36 648
651 369 Barbara Eveling FV70   01:01:18 1 01:00:41 650
652 1098 Kevin Haigh MS   01:01:25 207 01:00:43 651
653 516 Heather Beesley FS   01:01:26 62 01:00:59 655
654 1194 Sidney Molyneux MV65 Picton Running Club 01:01:28 17 01:01:16 657
655 1130 Richard Tennant MJ   01:01:35 11 01:00:52 654
656 299 Lesley Lazenby FS   01:01:39 63 01:00:51 653
657 914 Lisa Langley FS   01:01:44 64 01:01:06 656
658 800 Lisa Brady-Munro FV40   01:01:48 31 01:01:28 660
659 404 Clare Barker FV35   01:01:56 38 01:01:22 659
660 168 Linzi Jane Stamp FV40 Lymm Runners 01:02:01 32 01:01:41 663
661 859 Joanne Fairhurst FV35 Atherton RC 01:02:08 39 01:01:18 658
662 1139 Jacki De Campos FV50   01:02:14 14 01:01:32 661
663 218 Jackie Knight FV65   01:02:18 3 01:02:02 668
664 217 Vickie Brindle FV40   01:02:18 33 01:02:03 669
665 853 Keeley Foster FV35   01:02:19 40 01:01:41 664
666 55 Rachel Parsley FS   01:02:30 65 01:01:49 665
667 1047 Amanda Garratt FS   01:02:30 66 01:01:49 666
668 119 Roy Haggett MS   01:02:31 208 01:01:51 667
669 892 Martin Mullen MV40   01:02:32 62 01:01:37 662
670 32 Ben Allen MS   01:02:45 209 01:02:03 670
671 15 Sarah Polson FV35   01:02:45 41 01:02:03 671
672 512 Rebecca Woodward FS   01:02:47 67 01:02:20 675
673 45 Terrie Blammon FV40 WINSTON RUNNERS 01:02:49 34 01:02:08 672
674 411 Cathryn Whitehead MV40   01:02:51 63 01:02:15 674
675 371 Fiona Ashworth FV40 WINSTON RUNNERS 01:02:53 35 01:02:11 673
676 227 Jan Molyneux FV45 Swinton RC 01:02:57 25 01:02:29 677
677 893 Graham Benton MV55 Maltby RC 01:03:14 23 01:02:25 676
678 159 Andy Slater MS   01:03:26 210 01:02:33 678
679 222 Graham Whiley MV50   01:03:30 54 01:03:07 682
680 1016 Yvonne Mutton FV45   01:03:34 26 01:02:45 679
681 412 Darren Lowry MS   01:03:39 211 01:03:22 684
682 798 Phil Holt MV50 Convocation Crawlers 01:03:42 55 01:02:53 680
683 368 Barry Wheller MV40 VEGAN RUNNERS 01:03:46 64 01:03:01 681
684 409 Sheila Hambleton FV65   01:03:49 4 01:03:12 683
685 315 Hayley Shatliff-Smith FS   01:04:06 68 01:03:33 687
686 314 Rick O'Day MS   01:04:06 212 01:03:33 688
687 88 Robert Dodd MV55   01:04:15 24 01:03:27 685
688 378 Julia Glancy FV55 WINSTON RUNNERS 01:04:21 8 01:03:39 689
689 3 David Vayro MV50   01:04:25 56 01:03:32 686
690 428 Mike Mcdonald MV70 Northern Vets 01:04:31 9 01:03:57 690
691 174 Rachel Jackson FS   01:04:37 69 01:04:09 695
692 49 Joan Edwards FV50 North Wales RR 01:04:42 15 01:04:21 696
693 1085 Devina Naga FS   01:04:42 70 01:04:08 694
694 185 David Evans MV60   01:04:43 28 01:04:02 692
695 461 Jackie Palmer FV40   01:04:47 36 01:03:59 691
696 917 Deb Connell FV45 Wallasey AC 01:04:50 27 01:04:04 693
697 316 Emma Souness FS   01:05:04 71 01:04:36 701
698 1081 Robert Owens MS   01:05:05 213 01:04:43 704
699 854 Sarah Lossman FS   01:05:07 72 01:04:29 698
700 238 Danielle Roberts FS   01:05:11 73 01:04:35 700
701 199 Luan Roper FV40   01:05:11 37 01:04:24 697
702 39 John Marshall MV40   01:05:13 65 01:04:30 699
703 113 S Godfrey FV50 LYTHAM ST ANNES RRC 01:05:19 16 01:05:00 707
704 1183 Paula Jones FV35   01:05:21 42 01:04:37 702
705 870 John Noakes MV70 Holmes Chapel Harriers 01:05:26 10 01:05:18 712
706 294 David Kerry MV40   01:05:28 66 01:04:40 703
707 943 Joanne Wilford FV35   01:05:29 43 01:05:00 708
708 869 Michael Hall MV50   01:05:35 57 01:04:43 705
709 426 Alix Gilmore FV35   01:05:37 44 01:05:10 710
710 967 Julie Murray MV45   01:05:38 59 01:04:55 706
711 118 Chris Haggett MV65   01:05:48 18 01:05:07 709
712 1161 Ann Lawes FV45   01:05:58 28 01:05:10 711
713 1105 Gordon Leahair MV65   01:06:17 19 01:05:23 713
714 301 Susan Steindorff FV35 DRAGONS RC (SALE) 01:06:23 45 01:05:36 715
715 266 Catherine Bliss-Taylor FV45   01:06:25 29 01:05:35 714
716 133 Laura Icke FS   01:06:27 74 01:05:44 716
717 1113 Hannah Savage FS   01:06:39 75 01:05:45 717
718 267 Alice John FS   01:06:42 76 01:06:16 718
719 306 Simon Donoghue MS   01:07:04 214 01:06:20 719
720 4 Ruth Vayro FV40   01:07:28 38 01:06:35 720
721 33 Helen Wilkinson FV50   01:07:38 17 01:06:48 721
722 1144 Geoff Howarth MV75 Northern Vets 01:07:51 2 01:07:25 724
723 418 Natasha Wigmore FS   01:07:56 77 01:07:24 722
724 117 Jane Milner FS   01:07:56 78 01:07:24 723
725 876 Mandy Mundy FV40   01:08:21 39 01:07:31 725
726 875 Janet Holmes FV55 St Helens Sutton AC 01:08:35 9 01:08:09 727
727 362 Kevin Allatt MS   01:08:47 215 01:08:02 726
728 38 Lorraine Kelly-Swan FV40   01:08:52 40 01:08:10 728
729 305 Andrew Thorne MV45   01:08:58 60 01:08:14 729
730 1138 Jenny Haslam FS   01:09:04 79 01:08:23 730
731 194 Mary Littler FV55   01:09:09 10 01:08:24 731
732 248 Karen Young FV40 St Helens Sutton AC 01:09:39 41 01:09:00 732
733 1049 Angela Gichuki FS   01:09:40 80 01:09:06 734
734 59 Carol Fell FV60   01:09:43 5 01:09:23 735
735 1137 Yewchen Chong MS   01:09:45 216 01:09:03 733
736 112 Melanie Dickens FS   01:09:58 81 01:09:24 736
737 300 Stuart Ryder MS   01:10:00 217 01:09:25 737
738 295 Trudy Cunningham FV35   01:10:42 46 01:09:50 738
739 335 Michelle Price FS   01:11:05 82 01:10:27 739
740 1155 Alison Wheeler FV35   01:11:29 47 01:10:59 740
741 1154 David Wheeler MV45   01:11:29 61 01:10:59 741
742 18 Christopher Hoyle MV40   01:12:05 67 01:11:36 742
743 278 Louise Adlington FS   01:12:17 83 01:11:54 743
744 37 Jackie Daintith FV45   01:12:46 30 01:12:08 745
745 34 Andrea Roper FV45   01:12:46 31 01:12:07 744
746 952 Andy Fishwick MS   01:13:09 218 01:12:23 746
747 953 Jacqui Fishwick FV35   01:13:09 48 01:12:23 747
748 52 Amy Taylor FS   01:13:49 84 01:13:03 748
749 880 Jan Marsh FV55 Southport Waterloo AC 01:13:56 11 01:13:24 749
750 130 Nichole Kilgour FS   01:14:08 85 01:13:55 752
751 131 Sandra Kilgour FV40   01:14:08 42 01:13:56 753
752 1197 Will Prescott MV40   01:14:21 68 01:13:35 750
753 864 Sue Wickham FV50 Preston Harriers 01:14:31 18 01:13:43 751
754 264 Clare Ingram FS   01:15:19 86 01:14:25 754
755 1112 Naomi Lambert FS   01:15:19 87 01:14:25 755
756 284 Steve Harris MS   01:16:23 219 01:15:48 756
757 1178 Mary Pomfret FV60 Blackburn Harriers 01:16:31 6 01:15:52 757
758 201 Helen Brown FV40   01:18:36 43 01:17:44 758
759 71 Heather Scott FS   01:20:59 88 01:20:19 759
760 815 Norman Grundy MV65 Birkenhead AC 01:21:13 20 01:20:25 760
761 70 Victoria Robinson FS   01:21:17 89 01:20:36 761
762 424 Barry Cooper MS   01:22:50 220 01:21:59 762
763 423 Paula Cooper FS   01:22:50 90 01:21:59 763
764 172 Julie Hodgkinson FV40   01:23:56 44 01:23:04 764

Team results

Please note that in order to qualify for a mens or ladies team prize, all runners in the team must wear their club vests (a UKA rule).

Mens and ladies team prizes are decided on finish positions, Corporate Team Challenge positions are decided on cumulative time.


Ladies team results

1 Vale Royal AC 584

Amelia Pettitt (83), Clara Pettitt (167) & Debbie Moreton (334)

2 Penny Lane Striders 761

Michelle Cobourn (160), Hannah Bruce (275) & Elizabeth Lynan (326)

3 Knowsley Harriers AC 857

Sharon Samson (156), Maxine Booth (290) & Justine Moore (411)

4 Widnes Wasps 905

Danielle Bond (280), Clare Kilgallon (305) & Deansie Phillips (320)

5 North Wales RR 947

Carla Green (239), Lesley Goodson (247) & Hannah Griffith (461)

6 St Helens Sutton AC 1102

Sonya Moynaghan (215), Tami Garvey-Jones (398) & Helena Mcgoldrick (489)

7 Plodders 1221

Lou Shannon (300), Cheryl Chaney (421) & Caroline Woods (500)

8 Widnes Wasps 1228

Joanne Moyers (354), Lowery Clare (433) & Emma Buckley (441)

9 Prestatyn RC 1321

Amie Bagnall (342), Abbie Cheetham (446) & Eleri Jones (533)

10 Lymm Runners 1326

Georgina Walker (257), Mary Burton (517) & Fiona Eaton (552)

11 BRAMHALL RUNNERS 1540

Jane Maher (384), Michelle Metcalf (572) & Rebecca Styles (584)

12 Swinton RC 1594

Anna Goodwin (403), Mandy Clarkson (589) & Janet Thomas (602)

13 Atherton RC 1641

Sarah Whitelegge (358), Elizabeth Mole (622) & Joanne Fairhurst (661)

14 St Helens Sutton AC 1647

Linda White (510), Joanne Keogh (539) & Amanda Coogan (598)

15 Swinton RC 1923

Astrid Greenberry (620), Emma Fallon (627) & Jan Molyneux (676)

16 WINSTON RUNNERS 2036

Terrie Blammon (673), Fiona Ashworth (675) & Julia Glancy (688)

17 St Helens Sutton AC 2106

Karen Harrison (648), Janet Holmes (726) & Karen Young (732)


Mens team results

1 Knowsley Harriers AC 103

Stephen Doyle (16), Rob Kelly (25), Steven Nijs (28) & Neil Cosgrove (34)

2 Penny Lane Striders 195

John Connolly (31), Dale Higham (45), Colin Dobbs (54) & Lyndon Easthope (65)

3 South Cheshire Harriers 214

Craig Mooney (23), Martin Packham (57), Andrew Durrant (64) & Daniel Williams (70)

4 Warrington RR 223

Pete Ackerley (33), Steven Thompson (41), Jerry Coll (71) & Jim Dawson (78)

5 Salford Harriers 256

Ben Riddell (5), Eric Crowther (13), Albert Castile (74) & Ken Houghton (164)

6 Knowsley Harriers AC 271

Tony Landry (35), David Edwards (55), Steve Broadfoot (89) & Kevin Brown (92)

7 LIVERPOOL RC 272

Carl Murphy (44), Thomas Madden (62), Gary English (82) & Duncan Kennedy (84)

8 Warrington AC 308

Graham Green (10), Leighton Sharman (42), Mervyn Ward (73) & James Jackson (183)

9 West Cheshire AC 341

Robert Little (50), Steve Hillier (91), Bob Freeman (93) & Luke Ellis (107)

10 South Cheshire Harriers 481

David Morris (79), Alan Brookes (109), Nigel Baskerville (117) & Charlie Rowlands (176)

11 North Wales RR 532

Martin Green (22), Andy Jones (128), John Walker (180) & Jon Evans (202)

12 Sale Harriers 536

Nigel Martin (14), Carl Barber (60), Robbie Greenslade (116) & Tony Lythe (346)

13 Warrington RR 543

Russ Platt (115), Andrew Dalton (132), Andrew Holland (141) & Ian Edge (155)

14 LIVERPOOL RC 551

Joe Lazenby (90), Jonathan Fisher (143), Jess Bowie (153) & John Mcnamara (165)

15 Knowsley Harriers AC 619

Alexander Bentley (122), Rob Moore (140), Michael Connor (154) & Christopher Forster (203)

16 Penny Lane Striders 624

Dean Connolly (97), Mitch Hawkins (100), David Lynan (193) & Shane Knott (234)

17 Mossley Hill AC 684

Matt Davies (18), Anthony Metcalfe (113), Gregory Hope (209) & Martin Rogers (344)

18 ALTRINCHAM & DAC 906

Graham Harrison (131), Damian Utton (171), Alan Barlow (294) & Mansel Pope (310)

19 Chester Tri Club 911

Alex Hall (7), Mike Pollard (182), Scott Sealey (198) & Dave Reid (524)

20 Lymm Runners 1038

Anthony Burke (36), Lee Hughes (43), John Croall (423) & Thomas Sellers (536)

21 Northern Vets 1400

John Foulds (172), Simon Greene (274), John Kirk (401) & Andrew Atkinson (553)

22 Wesham RR 1462

Dave Waywell (260), Paul Carter (277), Stephen Wilkinson (406) & John Howorth (519)

23 Swinton RC 1618

David Guy (324), John Pickup (396), Melvyn Jones (436) & Michael Horton (462)


Corporate Team Challenge results

There was only one team this year, in the "Friends & Family" category:

1  The Haggett Family

Beccy Purcell (639), Roy Haggett (667), David Evans (692), Chris Haggett (709)


Fun run

This fun run took place as part of the same event as the Birchwood 10k Road Race.

The fun run is about 1 mile (2k) and is not accurately measured.

Pos Time Name Club Category RaceNo
1 0:07:34 JONES, Jordan Warrington AC 11-15 boy 1256
2 0:07:39 PETTITT, Edward Vale Royal AC U11 boy 1373
3 0:08:06 GIBBONS, Amy   11-15 girl 1391
4 0:08:22 ATHERTON, Megan   11-15 girl 1380
5 0:08:31 MELONI, Lucia Warrington AC U11 girl 1220
6 0:08:44 CARTER, Joshua Holmfirth Harriers U11 boy 1383
7 0:09:09 GIBBONS, Matthew   U11 boy 1392
8 0:09:11 WOLSTENHOLME, Aaron   U11 boy 1377
9 0:09:23 DAVIS, Freja   U11 girl 1276
10 0:09:24 WALL, Jessica   11-15 girl 1379
11 0:09:33 RYDER, Natasha   11-15 girl 1266
12 0:09:34 JACKSON, Maddie   U11 girl 1275
13 0:09:34 BUNTING, Isabelle   11-15 girl 1268
14 0:09:35 BOOTH, Harry Lytham St Annes R R U11 boy 1387
15 0:10:03 FILLINGHAM, Nathan   11-15 boy 1262
16 0:10:06 MALONE, Riley   U11 boy 1254
17 0:10:06 QUINE, Laura   Adult female 1255
18 0:10:09 FARRIMOND, Jacob   U11 boy 1252
19 0:10:10 BOND, Alex   11-15 boy 1261
20 0:10:14 BARRETT, Jack   U11 boy 1368
21 0:10:21 GREENHALGH, Jordan   11-15 boy 1250
22 0:10:30 FORSTER, Suzannah Spectrum Striders 11-15 girl 1397
23 0:10:36 KNIGHT, Jackie   Adult female 1367
24 0:10:36 BRINDLE, James   U11 boy 1364
25 0:10:39 ATKINSON, Isaac   U11 boy 1398
26 0:10:39 JONES, Jasmine Warrington AC U11 girl 1258
27 0:10:40 JONES, Caroline Spectrum Striders Adult female 1257
28 0:11:17 BLAIR, Chloe   11-15 girl 1370
29 0:11:18 BOOTH, Eliza Lytham St Annes R R U11 girl 1388
30 0:11:27 NORVISS, Dominiks   U11 boy 1259
31 0:11:27 LEWIS-JONES, Benjamin   U11 boy 1270
32 0:11:30 ROSS, Kile   U11 boy 1376
33 0:11:30 BLOOD, Luis   U11 boy 1400
34 0:11:30 GREENHALGH, James   16-18 male 1251
35 0:11:37 LEESON, Michael   U11 boy 1358
36 0:11:57 MUIR, Aimee-Louise   U11 girl 1223
37 0:11:57 ROSS, Ciaran   U11 boy 1375
38 0:12:01 ROSS, Dawn   Adult female 1374
39 0:12:10 ROWBOTTOM, Nicola   Adult female 1264
40 0:12:14 HULSE, Rebecca   U11 girl 1394
41 0:12:37 CRAWFORD, Alex   U11 girl 1381
42 0:12:38 CRAWFORD, Chris   Adult male 1382
43 0:12:42 CARTER, Daniel   U11 boy 1385
44 0:12:45 ECCLESTON, Skye   U11 girl 1378
45 0:12:50 BRINDLE, Hannah   U11 girl 1365
46 0:12:50 BRINDLE, Vickie   Adult female 1366
47 0:12:52 BRICE, Kelly   Adult female 1274
48 0:12:52 HOPE, Emily   U11 girl 1273
49 0:13:02 SANKEY, Emily   U11 girl 1272
50 0:13:05 SANKEY, Amy   U11 girl 1269
51 0:13:16 HULSE, Katie   U11 girl 1395
52 0:13:19 BLOOD, Rianna   U11 girl 1219
53 0:13:35 SANKEY, Viki   U11 girl 1267
54 0:13:50 MUIR, Leighton   Adult male 1221
55 0:13:50 MUIR, Jack   U11 boy 1222
56 0:13:58 BATTERSBY, Alfie   U11 boy 1390
57 0:14:02 HULSE, Hannah   U11 girl 1396
58 0:14:28 BERGIN-JONES, David   U11 boy 1369
59 0:14:42 ELLAM, Barbara   Adult female 1271
60 0:14:56 CARTER, Maggie   U11 girl 1384
61 0:15:02 WAIGHT, Sophie   U11 girl 1363
62 0:15:02 WAIGHT, Anna   U11 girl 1362
63 0:15:07 FARRIMOND, Ben   U11 boy 1253
64 0:15:19 MUNRO, Danielle   U11 girl 1224
65 0:15:31 ATKINSON, Leon   U11 boy 1399
66 0:15:43 ROWBOTTOM, Daniel   U11 boy 1265
67 0:16:09 CARTER, Naomi   U11 girl 1386
68 0:16:31 LEESON, Luke   U11 boy 1360
69 0:16:33 WAIGHT, Heather   Adult female 1361
70 0:16:33 JONES, Tina   Adult female 1359
71 0:16:46 MILLS, Katie   U11 girl 1389
72 0:16:47 MILLS, Liam   U11 boy 1263
73 0:16:53 MUTTON, Bethany   U11 girl 1393

Birchwood 10k - course records

Male:  31:27  (2016)
Jack Martin
(Stockport Harriers)

Female: 36:52  (2016)
Kirsty Longley
(Liverpool Pembroke)

[The course records are not the fastest ever race time as the course has changed several times since the race was first run.]

A new course was used for the first time in 2016.

Birchwood 10k - past winners & race statistics

 Year Male winner
 Club Time Female winner
 Club Time Finishers Last finisher
 2016 Jack Martin
 Stockport Harriers
 31:27 Kirsty Longley
 Liverpool Pembroke Sefton 36:52 1012 1:44:21
 2015 Nigel Martin
 Sale Harriers Manchester 33:04 Kirsty Longley
 Liverpool Pembroke Sefton
 38:03 940 1:34:27
 2014 Ben Fish
 Blackburn Harriers
 31:26 Kelly Crickmore
 Stockport Harriers
 35:28 901 1:27:01
 2013 Tarus Elly
 Salford Harriers & AC 31:05 Louise Gardner
 Lancaster & Morecambe AC 35:30 764 1:23:56
 2012 Tarus Elly
 Salford Harriers & AC 30:58 Susan Partridge Leeds City AC
 34:11 973 1:52:52
 2011 Nick Jones
 Tipton Harriers
 31:35 Rebecca Robinson
 Kendal AC
 34:42 658 1:28:54
 2010 Ben Fish
 Blackburn Harriers
 30:40 Louise Gardner Lancaster & Morecambe AC 35:55 747 1:21:09
 2009 Mark Miles
 Kendal AC
 30:00 Rebecca Robinson Kendal AC
 33:38 893 1:37:59
 2008 David Webb Leeds City AC 29:52 Jenny Blizard
 Rotherham AC
 34:56 722 1:37:31
 2007 Ian Fisher
 Otley AC 31:40 Hayley Haining Kilbarchan AAC
 32:59 813 1:19:59
 2006 Adam Sutton
 Preston Harriers
 30:14 Susan Partridge
 City of Glasgow AC
 33:35 762 1:19:36
 2005 Zola Thembelani
 Unattached
 29:53 Hatti Dean
 Radley AC
 36:04 938 1:34:42
 2004 Tomas Abyu Salford Harriers & AC
 30:26 Olivia Renshaw
 Vale Royal AC
 35:49 858 1:16:52
 2003 Paul Howarth
 Wirral AC
 31:17 Helen Lawrence
 Wirral AC
 34:02 686 1:12:15
 2002 Mike Proudlove
 City of Stoke AC
 31:08 Catherine Mutwa
 Mizuno AC
 34:21 578 1:17:03
 2001 Gareth Raven
 East Cheshire Harriers
 30:56 Debbie Robinson
 Sutton AC
 35:05 558 1:15:04
 2000 Neil Wilkinson
 Salford Harriers & AC 30:26 Amy Waterlow
 Sale Harriers Manchester
 34:15 579 1:17:20
 1999 Mark Morgan
 Swansea Harriers
 29:34 Amy Waterlow
 Sale Harriers Manchester
 33:44 682 1:09:48
 1998 Nick Jones
 Tipton Harriers 30:40 Sarah Bentley
 Birchfield Harriers
 33:47 573 1:35:34
 1997 John Mutai
 Bromsgrove & Redditch AC 29:32 Debbie Percival
 Canterbury Harriers
 34:13 577 1:17:50
 1996 Mike Proudlove City of Stoke AC
 31:45 Cecilia Greasley
 Macclesfield Harriers AC
 36:22 447 1:22:33
 1995 Kavin Smith
 Sale Harriers Manchester
 31:30 Lynn Maddison
 Colwyn Bay AC
 36:32 418 1:17:32
 1994 Adri Hartveld
 City of Stoke AC
 30:47 Helen Titterington Leicester Corinthians
 34:40 563 1:14:42
 1993 Paul Roden
 Sale Harriers Manchester
 29:15 Veronica Colleran
 Ennis Track Club
 34:50 619 1:18:58
 1992 Paul Roden
 Sale Harriers Manchester
 29:14 Lynn Maddison Colwyn Bay AC
 36:54 524 1:17:22
 1991 Neil Rimmer/Neil Smart
 Sale Harriers Manchester
 30:04 Suzanne Rigg
 Warrington AC
 35:22 429
 1:11:15
 1990 Joe Wycherley
 BICC Helsby RC 32:01 Lynn Maddison
 Colwyn Bay AC
 36:34 372 1:08:31
 1989 Gary Gerrard
 Wigan Phoenix RC
 31:25 A Felix
 Wirral AC
 37:52 439 1:13:29
 1988 Andy Green Warrington AC
 30:31 Ann Pugh
 Altrincham & District AC 38:52 387 1:11:43
 1987 Tony Leonard
 Salford Harriers & AC
 30:25 Sharon Leonard
 Sale Harriers 36:17 371 1:07:00
 1986 Neil Rimmer
 Sale Harriers 30:14 Sue Crehan
 Sale Harriers 34:09 443 1:11:48
 1985 Andy Green
 Warrington AC
 29:59 J Cooke
 unattached
 37:35 455 1:12:39
 1984 Neil Rimmer
 Warrington AC
 30:16     

Course record holders are shown in italics.

The current course record is not the fastest race time as the course has changed several times since the race was first run.

Team winners

 Year Male team
 Female team
   
 2015 Wesham Road Runners
 Vale Royal AC
 2014 Salford Harriers & AC Wilmslow RC
 2013 Knowsley Harriers AC
 Vale Royal AC
 2012 Preston Harriers
 Wilmslow RC
 2011 Salford Harriers & AC Wilmslow RC
 2010 Hallamshire Harriers
 Liverpool Harriers & AC
 2009 Horwich RMI Harriers Stainland Lions
 2008 Liverpool RC Salford Harriers & AC
 2007 Liverpool RC Macclesfield Harriers AC
 2006 Preston Harriers Wigan Phoenix RC
 2005 Wilmslow RC Macclesfield Harriers AC
 2004 Stockport Harriers AC
 North Fylde AC
 2003 Warrington AC Stockport Harriers & AC
 2002 Altrincham & District AC Penny Lane Striders
 2001 Altrincham & District AC Stockport Harriers & AC
 2000 Salford Harriers & AC
 Wigan Phoenix RC
 1999 Bridgend AC Sale Harriers Manchester
 1998 Stockport Harriers AC Wigan Phoenix RC
 1997 Liverpool Harriers Wigan Phoenix RC
 1996 Altrincham & District AC Manchester YMCA
 1995 Warrington AC Altrincham & District AC
 1994 East Cheshire Harriers Wilmslow RC
 1993 Warrington AC Stockport Harriers AC
 1992 Warrington AC Penny Lane Striders
 1991 Warrington AC Warrington AC
 1990 Warrington AC 
 1989 Middleton Harriers 
 1988 Warrington AC 
 1987 Warrington AC 
 1986 Warrington AC 
 1985 Warrington AC 
 1984